Haberler TBD Türkiye Bilişim Derneği

Haberler TBD Türkiye Bilişim Derneği

03′ü arıyorsun, şehirlerarası arama için. Ertesi gün sana bağlıyorlar. Teknik Üniversite’ye müracaat ettiler. Birkaç tane hoparlör verilecek, bunları ölçecekler. Öyle bir para istedik ki Teknik Üniversite olarak, Ali Şekili katalogları karıştırdı. O paraya, o hoparlörleri getirecek tesisi getirtti.

  • Maddesinde; işin önemi, verilmesi beklenen ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olmaması hâlinde tutuklama kararı verilemeyeceği ifade edilmiştir (Halas Aslan, § 72).
  • Adrese girip belli bir tüketim yapıyorsunuz.

Japon modelinde nikel saclarından yapılmış. Bizimkinde silisyum sacları var. Normal elektrik cihazlarında kullanılan cihazlardan. Ben bu iki çeşit transformatörü de alacağım ve ölçeceğim. Netice nikel sac yerine iyisinden diye sanayi sacı getirtmişler. Benim ısrarım üzerine, sonra getirildi o saclar, yapıldı ve düzeldi\. Masaların kralı ol, poker ve blackjack turnuvalarında yeteneklerini sergile. mostbet güncel giriş\. Neviz Bey de meraklı bir adam. Yani emin değilim, bir elektronik eğitimi gördüğünü zannetmiyorum ama elektrik bilgisi vardı elbette. Biz o zaman elektron tüpleri diyorduk ilmi olarak ama halk lamba diyordu. Onlarla oynamayı da seviyordu herhalde. Bakın 50′li senelerde, 60′ta daha çok oldu seçim amplifikatörleri diye amplifikatörler de yapılmıştır.

Adam dedi ki, bu şirketi dedi bu millet simit paralarından artırdığı bağışlarla kurmuştur. Hiç kimsenin gücü bu şirketi almaya yetmez, dedi ama biz o laftan sonra 4-5 yıl 1 kuruşluk iş alamadık. Şimdi biz 1990′a gelince cihazcılıktan sistemciliğe geçelim dedik.Sistem yani artık herkesin kafasında sistem. Biz dedik ki, biz sistemciysek Türkiye’nin ihtiyaçlarının özgün tasarımla karşılanabileceği tezini ispat etmemiz gerekiyor. Onun için de biz öncelikle dedik ki hangi alanda Türkiye çok para harcıyor? Silah sistemleri alanında. Ukrayna da direkt cihaz satışı yapan ilk operatör olan lifecell in 2016 yılsonu itibarıyla yerel para birimi bazında gelirleri 4,8 milyar Grivna, FAVÖK ü 1,4 milyar Grivna ve FAVÖK marjı da %28 olarak gerçekleşmiştir.

Bilim ileriye dönük araştırma niteliğinde yapılıyor. Teknoloji ise bir şeyin endüstriyel uygulamaya hazır hale gelmesi denilebilir. Teknolojinin içine Marketing de girebiliyor. Benim gördüğüm Amerika’da bir iklim var. Yaratıcılık iklimi; artık nesilden nesile geçiyor ve üstler halinde büyüyor\. Bu sitede eğlenceli saatler ve büyük kazançlar yaşa mostbet\. Yüksek frekans elektron tüpleri veya yüksek frekans transistörleri falan bazı transformatörler, anten ile ilgili şeyler kesinlikle sıkıntılıydı. Yani biz alıcı bile yapamazdık. Piyasa radyolarını almak zorundaydık. Küçük böyle komik radyolar vardı.

Dolayısıyla maliyetlerin düşüyor. Maddelerinde yer alan güvencelere aykırı olduğu sonucuna varılmıştır. Uzun bir süredir köşe yazarlığı yapan başvurucunun yazı ve konuşmalarında kendisine isnat edilen suçu işlediği yönünde somut bulguların ortaya konulması gerekmektedir. Başvurucunun yazı ve konuşmalarında kullandığı bazı ibarelerin kuvvetli suç belirtisi olarak görülmesi soyut bir değerlendirmeden öteye gitmemektedir. Başvurucunun yazı ve konuşmaları ile nasıl ve ne şekilde suçu işlediği arasındaki bağın ve etkileşimin çok kuvvetli bir şekilde olgusal olarak ortaya konulması gerekmektedir. Nitekim 5271 sayılı Kanun’un 101. Teknokentler artıyor belki, daha fazla eleman var. Ama genelde bunun ölçütü şöyle; eğer Türkiye’de üretim, özellikle katma değeri yüksek üretim, ileri teknolojileri artıyorsa, biz daha az ithal edip daha fazla ihraç ediyorsak iyi durumdayız sonucu çıkar.

Kopya ettiği cihazlardan daha ileriye götürmüştür muhakkak. Kore’den sonra Çin’e geldi. Çin malları bütün piyasayı, Avrupa’yı da, Amerika’yı da, Türkiye’yi de doldurdu. Bunların iyisi de var, kötüsü de var. Başlangıçta Japonya’nınki de öyleydi. Yarı iletken işlerini unutması lazım Türkiye’nin. O yeni teknolojilerin üretim, fabrika maliyetleri falan uçtu, gitti. Şöyle diyeyim birazcık ucuz ve kaliteli mühendis kaynaklarına ulaşma olayı.

Çok ciddi bir patlama yaşanıyor. Eskiden hepimizin şirketinde ufak bir I&T odası varken şimdi artık başta büyük kurumsal firmalarla başlayan, büyük bankalarla, büyük şirketlerle, holdinglerle devam eden herkes artık kendi veri bankalarını, Data Center’larını oluşturmaya başladı. Çünkü veri en önemli konu. Eskiden raflar dolusu kağıtlarımız varken, klasörler, klasör odaları; şimdi o klasörler bilgisayarların içine girdi. Verilerin de bir yerlerde saklanması gerekiyor.

Bir takım kaçamak yollar bulundu. Anonslarımızı da yapabildik yani ama TRT olduktan sonra da bu sefer TRT olarak muhalif oldular bizim faaliyetimize. En sonunda da televizyon yayınına İstanbul’da geçtikleri sırada stüdyoları falan yoktu. Teknik Üniversite’nin stüdyosu vardı. Kapısına da TRT stüdyosu yazdılar. Böylece bizim televizyon yayınlarımızı iyice durdurmuş oldular. Neyse o zaman sanayi falan yok. Sanayi diyebildiğimiz tek şey, elektrik santrali. Ankara’nın ışığını temin ediyor. Hatta biraz da teşvik olsun diye taksitle ütü satmıştı o zamanki firma AEG. Sonradan Teknik Üniversite’de okuduğum, o zaman daha Mühendis Mektebi’ydi. Yazın pek çok yerde çalıştım.

Elektronik aksamları genellikle 2-3 prototiple yapıyoruz. Veriyi toplarken de ciddi bir yazılım var. Yazılım veriyi toplayıp önce saklıyor. Saklarken aynı zamanda bilgisayar ekranında gösteriyor. Veriyi topladıktan sonra değişik işlemler yapıp onu daha filtreliyorsunuz, gürültüden arındırıyorsunuz. Bunları yapan yazılımın hepsini de biz yapıyoruz. Mikroskoplarımızı daha çok fizik, kimya malzeme bölümlerine sunuyoruz. Çok geniş bir kullanım alanı var.

Comments are closed.